Inteligentne, choć leniwe materace termoelastyczne

Leniwa piankaTen rodzaj materaca ma wiele nazw. I każda prawdziwa. I każda odnosi się do tego samego produktu, który funkcjonuje jako materac:

  • termoelastyczny – bo zmienia elastyczność w zależności od temperatury;
  • viscoelastyczny – bo zbudowany jest z pianki viscoelastycznej (viscoelastic);
  • z pamięcią (memory foam) – bo materiał, z którego zbudowany jest materac, odzyskuje swój pierwotny kształt nie od razu, ale z pewnym przesunięciem czasowym, zapamiętując na moment kształt obiektu, który go uciskał;
  • leniwy – bo w związku z tym, materac zachowuje się jakby trochę leniwie (lazy foam);
  • inteligentny – bo jego dopasowanie jest inteligentne.

Jak to działa?

Materac reaguje na temperaturę. W związku z tym, pod wpływem ciepła wydzielanego człowieka dopasowuje się do jego kształtu, zwiększając tym samym powierzchnię podparcia ciała. Taki materac posiada właściwości niwelujące nadmierny nacisk, jaki mogłaby na leżącego człowieka wywierać powierzchnia spania.

Materac termoelastyczny

Przykładowa budowa materaca termoelastycznego

Dodatkowo, porowata struktura materiału termoelastycznego pobudza krążenie krwi, przez co stosuje się ten rodzaj produktu w profilaktyce odleżynowej.

Ten rodzaj materaca z powodzeniem nadaj się do regulowanych stelaży o dużym kącie łamania sąsiednich płaszczyzn (co spotyka się przede wszystkim w stelażach elektrycznych).

Pianka termoelastyczna z pamięcią

Materace termoelastyczne najlepiej użytkować w temperaturze w przedziale 17-23^C. Koreluje to z optymalną dla człowieka temperaturą snu. Nie zaleca się ich osobom o wysokiej potliwości.