Materac kieszonkowy i jego przewaga nad bonellowym

Sprężyna kieszonkowaMaterace kieszonkowe, tak jak bonellowe, zbudowane są w oparciu o uporządkowany system pojedynczych sprężyn.

Na tym jednak ich podobieństwo się kończy. Są to bowiem inne sprężyny, łączone w odmienny sposób i zapewniają znacznie wyższą jakość snu.

Przede wszystkim: sprężyny kieszonkowe mają kształt walca, są stosunkowo niewielkie: w materacu jednoosobowym o wymiarach 100/200 jest ich około 300. W bardziej czułych wersjach modeli kieszonkowych, sprężyn może być nawet 1000.

Sekret właściwości materaca kieszonkowego kryje się jednak w sposobie łączenia sprężyn.

Otóż każda sprężyna umieszczona jest w wykonanym z tkaniny woreczku, o odpowiednio dobranej wielkości. Woreczki zszywa się z sobą w rzędy i te rzędy łączy się ze sobą w połowie wysokości.

Elastyczność punktowa materaca kieszonkowego

Elastyczność punktowa materaca kieszonkowego

W rezultacie, ponieważ to nie sprężyny są łączone ze sobą, ale łączone są skrywające je woreczki, każda sprężyna pracuje niezależnie od innych. A przez to materac ma możliwość lepiej dopasować się do kształtu ciała człowieka.

Materac na punktowy nacisk odpowiada punktowo. Ten efekt jest nazywany elastycznością punktową materaca.

Gdy dwie osoby śpią w jednym łóżku i jedna z nich śpi nerwowo, druga osoba nie jest już narażona na zmianę powierzchni materaca pod sobą, tak jak ma to miejsce w przypadku modeli bonellowych.

Sprężyna ukryta w kieszonce jest także bardzo cicha.

Budowa przykładowego materaca kieszonkowego

Budowa przykładowego materaca kieszonkowego

Strefowanie materaca

Materace kieszonkowe często posiadają pięć, a najczęściej siedem tak zwanych stref twardości. Uzyskuje się je poprzez zastosowanie różnych średnic sprężyn w różnych częściach materaca: w zależności od tego, jaką twardość w danej strefie chce się uzyskać. Dzięki temu materac mocniej amortyzuje silniejszy nacisk niektórych części ciała człowieka (np. bioder, ramion podczas spania na boku), a pozostaje bardziej miękki w innych strefach.

System sprężyn kieszonkowych

Materace kieszonkowe są bardzo popularne i chętnie kupowane do domowych sypialni. Poszczególne modele różnią się od siebie ilością i wielkością sprężyn, ilością stref twardości, ogólną twardością materaca, przekładkami, rodzajem warstw pianek lub lateksu nakładanych na sprężyny oraz typem pokrowców, które najczęściej są zdejmowane i można je prać.