Dla kogo materac bonellowy?

Sprężyna bonellowaNazwa: materac bonellowy pochodzi od nazwy sprężyny, na bazie której ten typ materaca jest zbudowany.

Sprężyna bonellowa ma kształt klepsydry, a więc obustronnie zwężający się ku środkowi. Jest szeroka na obu końcach i węższa pośrodku.

Taki kształt ma swoje konsekwencje: materace zbudowane na bazie sprężyn bonellowych charakteryzują się tak zwaną sprężystością progresywną. Im mocniej naciskasz, tym większy opór stawia naciskana powierzchnia sprężyn. Jeśli zaś naciskasz lekko, sprężyna bonellowa stawia stosunkowo mały opór.

Jakie ma to znaczenie dla wygody materacy bonellowych?

Otóż dzięki temu jeden i ten sam materac może służyć osobom o zdecydowanie różnej wadze ciała. I tak się te materace wykorzystuje, bo na modele bonellowe najczęściej natrafisz w hotelach, pensjonatach i innych obiektach, gdzie z jednego łóżka korzystają różne osoby: czasem lżejsze, czasem cięższe.

Cena materacy tego typu jest stosunkowo niewysoka, dlatego mogą być też częściej wymieniane, co ma znaczenie biorąc pod uwagę względy higieniczne w hotelach i pensjonatach.

Ale to, co sprawdzi się w hotelu, niekoniecznie będzie najlepsze w domu, gdzie każdy ma swoje łóżko. Istnieje dobry powód, aby nie wybierać tego typu materaca do swojej sypialni.

We wkładzie bonellowym pojedyncze sprężyny są uporządkowane w system sprężyn, a wszystko to w całość spina spiralny drut. Tego rodzaju sztywne łączenie powoduje, że materac bonellowy charakteryzować się będzie elastycznością powierzchniową, czyli że siły działające na materac podczas korzystania z niego, rozłożone zostaną po całej jego powierzchni.

Elastyczność powierzchniowa ze względu na sztywne łączenie sprężyn

Jak to wygląda w praktyce?

Taka całopowierzchniowa reakcja materaca na punktowy nacisk wpływa negatywnie na dopasowanie materaca do ciała. Poza tym, gdy w jednym łóżku śpią razem dwie osoby, gdy jedna z nich zmienia pozycję podczas snu, druga odczuje zmianę powierzchni materaca pod sobą.

Materace bonellowe są jedynym typem materacy, których działanie obarczone jest niedogodnością elastyczności powierzchniowej. Nie będą już jej miały materace sprężynowe wyposażone w sprężynę kieszonkową. I oczywiście są jej pozbawione modele piankowe (wysokoelastyczne i termoelastyczne) oraz lateksowe.

Budowa przykładowego materaca bonellowego

Budowa przykładowego materaca bonellowego

W skrócie:

Materace bonellowe sugerować należy bardziej do hoteli, pensjonatów, itd. W domu zdadzą egzamin raczej jako okazyjne materace dla gości, używane od święta, gdy zakup bardziej zaawansowanego technologicznie – i przez to droższego – modelu, byłby nieuzasadniony ekonomicznie.

Największe zalety modeli bonellowych to ich długa żywotność (wytrzymałość), odporność na duży ciężar fizyczny, uniwersalność, stosunek ceny do jakości (ze względu na niską cenę).

Największą wadą jest elastyczność powierzchniowa ze wszystkimi tego konsekwencjami dla ergonomii snu.