Podparcie materaca

Najbardziej proste podparcie materaca stanowi płyta pilśniowa lub zwykłe deski. Łóżka często przychodzą wyposażone właśnie w taki „system” wspierający. Dla podpartego w ten sposób materaca nie jest to ciekawe rozwiązanie. Płyta blokuje wentylację materaca. Deski są zwykle zbyt szerokie, jest ich zbyt mało, aby zapewnić optymalną pracę materaca.

Zawsze lepiej jest zaopatrzyć łóżko w stelaż.

Stelaż do materaca

Nawet najprostszy stelaż wykonany zgodnie ze sztuką zapewni lepsze podparcie, niż płyta lub deski. Jednak stelaż stelażowi nierówny. Elastyczne listwy stelaża, pogrupowane na strefy twardości współgrające ze strefami twardości materaca zapewniają dobrą sprężystość, przewiewność, optymalne warunki pracy. Liczą się jednak także gniazda, w jakich listwy są umieszczone oraz sposób mocowania listew.

Szczególną uwagę należy zwrócić przy zamawianiu stelaży do materacy o rozmiarze 140/200. Ta szerokość jest dla stelaża szerokością krytyczną. Większych się nie produkuje. Jeśli łóżko o szerokości 140 ma służyć jako dwuosobowe, trzeba zainwestować w lepszy stelaż, którego listwy są zamocowane nad ramą. W tańszych seriach stelaży listwy są wpuszczane w ramy.

Teoretycznie oba rozwiązania mają działać. W praktyce dla dwóch osób lepszym i pewniejszym rozwiązaniem jest wybór listew mocowanych nad ramą stelaża.

Listwy mocowane nad ramą stelaże

Innym, ale wciąż komfortowym sposobem na podparcie materaca, jest rozwiązanie stosowane w łóżkach typu Box-Spring. To rozwiązanie polega na tym, że podstawą staje się rama na sprężynach. A więc podparciem jednego materaca będzie coś w rodzaju obitego ramą łóżka, innego materaca sprężynowego.

Lub też – podstawą jednego materaca staje się inny model, zwykle bonellowy.

Materac na materacu

Mówi się w tym wypadku, że jest to materac na materacu.

Warto pomyśleć o właściwym podparciu materaca, choć czasami się o tym zapomina, bo tego podparcia nie widać. Ale, że czegoś nie widać, to nie znaczy, że nie ma to znaczenia.

Każdy, kto miał okazję porównać łóżko na stelażu z łóżkiem na zwykłych deskach zaświadczy, że różnica w komforcie snu jest znacząca. Do tego stopnia, że niewłaściwie podparty materac nie pokaże w pełni swoich możliwości i nawet najdroższy, najfajniejszy model może nie spełnić w pełni pokładanych w nim oczekiwań.