Ciężar materaca do spania – czy to ma znaczenie?

Czasami bywa tak, że dokonując wyboru jakiegoś produktu spośród wielu innych – w tym wypadku mamy na myśli oczywiście materace – skupiamy się na jednym określonym aspekcie tego wyboru, lekceważąc inne.

To faworyzowanie pewnych elementów, a ignorowanie pozostałych bierze się z tego, że od produktu (materaca) oczekujemy pewnych cech, które są dla nas ważne, podczas gdy inne nie mają dla nas znaczenia.

Lub nie rozumiemy, że mają, bo nigdy nie byliśmy sprowokowani do tego, aby się nad tym zastanowić.

Na przykład, musisz zdecydować, jaki materac wybrać. I teraz:

Czy waga materaca ma znaczenie?

Dla sprzedawcy w sklepie z materacami z pewnością ma. Zwłaszcza, gdy jest nim kobieta i musi sobie umieć poradzić z tym, aby podnieść materac, przenieść go, przełożyć, aby pokazać i zademonstrować Klientom różne elementy, na które warto zwrócić uwagę.

A dla użytkownika? Czy fakt, że materac, który leży w jego łóżku jest ciężki, albo przeciwnie – lekki – jest czymś, co się w jakikolwiek sposób liczy?

Jak zawsze – to zależy.

Waga materaca

Jeśli kupuje się materac do domu, gdzie jest rodzina w komplecie, tzn. kobieta i mężczyzna w pełni sił, z dziećmi lub bez, waga materaca to problem całkowicie drugorzędny.

Jednak, gdy materac jest użytkowany przez samotną kobietę, albo osobę starszą, mniej sprawną, cierpiącą na bóle kręgosłupa, odpowiedź nie jest już tak oczywista i warto wziąć pod uwagę parametr, jakim jest waga materaca, już na etapie wyboru modelu.

Nie chodzi tu wbrew pozorom jedynie wcale o to, że lżejszy materac łatwiej jest wnieść do mieszkania. To czynność raczej jednorazowa, którą dostawca towaru może wykonać za Klienta.

Chodzi o czynności wykonywane bardziej regularnie:

  • Okresowe odwracanie materaca z jednej strony na drugą. Jeśli materac okaże się zbyt ciężki, aby dało się go przełożyć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nigdy nie będzie się go przekładać.
  • Pranie pokrowca. Zdjąć pokrowiec do prania, potem ponownie go nałożyć – zadanie jest o wiele łatwiejsze, kiedy model materaca, jaki mamy w łóżku jest lżejszy.
  • Zmiana płaszczyzn stelaża. Jeśli pod materacem umieścimy stelaż regulowany ręcznie, dający możliwość regulacji zagłówka i podnóżka, regulacja jest o wiele przyjemniejsza, gdy na stelażu leży lżejszy materac.

Ciężar nie jest może kluczową sprawą przy wyborze konkretnego modelu, ale bywa parametrem istotnym. Zwłaszcza, gdy wybieramy materac dla osoby samotnej, starszej albo mniej sprawnej.

Mając do wyboru dwa materace o zbliżonym działaniu, jeśli chcemy rozstrzygnąć, który wybrać, waga może być tym parametrem rozstrzygającym wątpliwości.

Lekki materac wysokoelastycznyJeśli szukasz lekkiego modelu, o świetnych zaletach użytkowych i lekkiej wadze własnej, do najlżejszych należą delikatne, piankowe  materace wysokoelastyczne.